Spomienky z detstva

_________

ako sa to celé začalo

Celé sa začalo niekedy koncom 80-tých krokov. Bolo leto. Horúce, dlhé, prenudené leto u starkej, na dedine. Ráno nás budil výkrik kohúta, večer sme zaspávali pri monotónnej muzike cvrčka… milé spomienky.

V podstate celé prázdniny sme mali postarané o prácu. Babka bola krajčírkou, a šila pre každého z dediny. Celé leto u nej podávali klučky rôzne tety a paničky, ktoré nosili tie najkrajšie látky z Tuzexu pre nové šaty, ktoré predviedli koncom augusta pri príležitosti obecných hodov. Veru, hody boli jedny z najvyznamnejších udalostí, každý sa chcel parádiť. Ale nenosili len nádherné látky ale aj tajné, podpultové katalógy zahraničných obchodných domov. Dodnes nikto nevie ako ich prepašovali cez hranice, nikto nič nepočul, nič nevidel. Tie časopisy a brožúry boli uctievané ako Biblia. Kto ich raz prelistoval, odniesol si z toho najviac, čo ženy z dediny na južnom Slovensku si mohli priať. Samozrejme katalógy skončily u mojej babky a ja ako malé dievčatko som bola neskutočne očarovaná obsahom. Niekde na 438-ej strane sa začínal zázračný svet, ktorý mal veľký vpliv na môj duševný vývoj a podčiarkol celé moje vnímanie sveta. Mala som tam záložku, obrázok aniela, ktorý ochraňuje dve malé deti. Dodnes si pamätám, ako keby ten aniel ochraňoval celý svet, ktorý sa skrýval medzi stránkami hrubého, masívneho katalógu. Od stránky 438, totiž začínali detské interiéérové doplnky a hračky.

Volám sa Julianna Rencés Kovács, som matka troch detí, dizajnerka, a zakladateľka slovenskej značky Love Colors. Moja firma sa zaoberá výrobou textilných interiérových doplnkov nielen pre deti ale aj pre dospelých. Navrhujem taký svet, v ktorom moja detská dušička ostala, lebo sa jej nechcelo opustiť tú krásu a nehu, čo bolo pre nej tak nedosiahnuteľné.

Všetko, po čom som tak túžila ako dieťa, mám teraz v mojom ateliéri v Galante. Všetko, čo ma babka naučila, mám v rukách, v hlave a v neposlednom rade v srdci, lebo deťom by sme mali šiť jedine s láskou. Kamkoľvek nás vedie život, domov vždy bude miesto kde sme vyrástli. Obklopené láskou, objatím matky alebo otca, pre nás hodnotnými vecami ktoré nám pripomínajú roky šťastia, bezpečia a bezstarostnosti. A keď už sme dospelí a okolo nás behajú naše deti hrajúce sa na indiánov, vieme že aj oni si budú strážiť a vážiť relikvie svojej mladosti v dospelom veku.

Je leto. Podobne horúce ako keď som sa šmátrala okolo starkej, zbierajúca kúsočky látok aby som mohla ušiť vankúšiky pre moje bábiky. To isté robím aj teraz, len vo väčších rozmeroch. Prerástla som strihací stôl, vidím naň už z výšky, ale ten pocit, keď sa niečo vydarí je rovnaký ako pred tridsiatimi rokmi.

Za ten dlhý čas som sa naučila niekoľko podstatných vecí o živote. Jedna z najdôležitejších je, že nič sa nevyrovná tvrdej, poctivej práci. Môžeme byť úspešní v čomkolvek, ak za ním nie sú pevné základy, celý náš svet spôsobí ako krehký domček z kariet. Stačí jemný vánok… Preto sa snažím o to, aby moja práca bola pevne podložená vedomosťami a know-how, ktoré som si vybudovala za tie roky. Ručnú prácu si vážim najviac, má pre mňa väčšiu hodnotu ako akákoľvek zahraničná svetová značka. Preto sa tiež snažím o to, aby moja značka obstála medzi tými najlepšími na svete. Všetky výrobky Love Colors sú originálne, dôkladne navrhnuté a ušité z kvalitných predpraných bavlnených látok. Pre mňa je najdôležitejšia kvalita a prepracovanosť každého detailu. Používam najkvalitnejšie komponenty, ktoré sú na trhu dostupné, a snažím sa aby materiál z čoho tvorím pochádzal z overených zdrojov.

Často rozmýšľam, čo odovzdám svojim deťom, či si budú vážiť tie isté veci ako ja, či budú pre nich dôležité podobné zásady života ako mne, či si aj oni budú veriť v lepší a kvalitnejší život, či sa budú snažiť budovať si ho… Verím, že energia, ktorú do niečoho vložíme, sa nikdy nestratí. Verím, že Love Colors bude tu aj po nás a verím, že bude prinášať štastie a lásku ľuďom na celom svete.