Tri nálady jesene

_________

Jesenné inšpirácie do každej obývačky

Ako si doma spríjemniť jesenné obdobie po mesiacoch piesočnatej horúčavy? Obráťte sa na silu doplnkov, ktoré z vášho letného domova vyčarujú útulné a hrejivé hniezdečko aj v tých najchladnejších dňoch.  

Koniec babieho leta prináša mnoho zmien, nielen v prírode, ale aj v našich dušiach. Sme generácia, ktorá svoj voľný čas trávi vo vnútri a nedostatkom slnečných lúčov (ktoré by nás lákali von) tento zvyk nechtiac pestujeme. Zlá správa je, že príchodom jesene až 63% pracujúcich ľudí pociťuje nepriaznivý vplyv počasia na svojej nálade. Dobrá správa je, že podľa psychologických štúdií aj malé zmeny v každodennom životnom prostredí dokážu veľmi pozitívne ovplyvniť našu jesennú depresiu. Túto skutočnosť rada využíva väčšina obchodov na interiéry, keďže v tomto chladnejšom období spúšťajú  veľké výpredaje a organizujú tematické kampane, ktoré lákajú ľudí ako ľahkú korisť.

Všetci dobre vieme, že farby dokážu ovplyvniť našu náladu, ale niekedy to potrebuje poriadnu zmenu. Jesenné obdobie je ideálnym časom na to, aby sme tým zútulnili naše domovy. Po lete vyťahujeme hrejivé deky a vankúše, pričom skoršie zatmenie nás automaticky núti zahniezdiť sa do jemnej, teplučkej prikrývky. Našťastie však nemusíme meniť celý interiér pre dobrý pocit z chladného ročného obdobia – stačí naozaj pár zmien, ktoré zapožičajú čarovnú atmosféru našim domovom.

Pripravili sme vám sériu premien, cez ktoré ukážeme ako sa dá nízkonákladovo zútulniť priemernú obývaciu izbu do hrejivej jesennej nálady. Keďže sme všetci iní a máme rôzny vkus, pripravili sme pre vás 3 interiéry v ktorých sa určite nájdete.

Biele kráľovstvo

Napriek tomu, že teplé tóny sú jesennému obdobiu súdené, nie každý sa s nimi dokáže stotožniť. Jemné ľanové tkaniny, biele prešívané prikrývky a množstvo mäkkých vankúšov nás neodolateľne ťahajú k oddychu. Slabé októbrové slnečné lúče sa priam rozžiaria v takomto interiéri. K dotvoreniu bieleho kráľovstva odporúčame používať veľa prírodných materiálov ako je korkový veniec, slamené ozdoby, ale nezabudnime ani na osviežujúci zeleň. K vyzdobeniu miestnosti sú vhodné biele tekvičky alebo obľúbená viacfarebná mexická kukurica. Tieto drobnosti sú dostupné v lepších kvetinárstvach alebo v obchodoch na dekorácie za priaznivé ceny.

 

Starofialová sviežosť

Pravdepodobne už každý počul, že fialová je farbou roka 2018 a po dlhých 20 rokoch sa tento trend odzrkadľuje aj v interiérovom dizajne. Pokiaľ je vám táto farba príliš nezvyčajná, siahnite po jemnejších odtieňoch. Podľa módnych expertov starofialová je nová staroružová. Dobrou správou je, že  nemusíte sa vzdať obľúbenej púdrovej farby, lebo tieto dva odtiene chodia ruka v ruke, dokonca krásne ladia aj so sivou alebo béžovou. K dekorovaniu odporúčame kombinovať honosné materiály ako napríklad mystický zamat, jemný mušelín, ale taktiež zlaté doplnky, ktoré dodajú šmrnc celej obývačke.

 

Hrdzavá tradícia

Na záver, ale v neposlednom rade, stará dobrá klasika: oranžová a zemité tóny. Sú neoddeliteľnou súčasťou jesene, ktoré instantne evokujú žiadanú náladu vo vašom interiéri. K tomuto štýlu dekorovania si vyberte prírodné materiály ako pletené koše, ľanové vankúše a keramické džbány s patinou – pokiaľ ste nezdedili od starej mamy, tak navštívte jeden z blších trhov. Dekoračné tekvičky sú dostupné v rôznych veľkostiach a ich farebná škála je viac než očarujúca. Hrdzavým odtieňom dodáte štipku akcentu tmavomodrou alebo bielou farbou.

Na to, aby ste dali nový štýlový nádych svojej obývačke, nemusíte behať do zahraničia alebo objednávať z cudzojazyčných e-shopov. Naši slovenskí remeselníci a dizajnéri takisto majú v ponuke krásne a dobre spracované výrobky. Dokonca miestnou kúpou podporujete nie len ich prácu, ale aj samotný domáci trh, a môžete mať istotu že to čo kupujete je naozaj kvalitné. Na záberoch vyššie môžete vidieť mäkkučké bytové doplnky v znamení slow fashion od Love Colors, a lokálne pestované rastlinné dekorácie od Baker Floral.

Veľké premeny vedia byť náročné z viacerých hľadísk. Často sa neviete rozhodnúť kde začať, nemáte na to odvahu, trpezlivosť alebo náklady. Avšak keď začínate malými krôčikmi a zainvestujete do menších doplnkov, rýchlo zistíte ako dokonale sa dokáže skryť nová tvár starého interiéru v detailoch. Chvíle, ktoré by ste strávili prenášaním nábytku alebo premaľovaním stien, si tak môžete užívať s teplým hrnčekom čaju v ruke, skrytý pod dekou, obklopené dekoráciou, ktorá vám svojou nenápadnou jednoduchosťou zmenila domov na čarovné miestečko.

Ak sa vám zapáčili mäkkučké doplnky a bytové textílie, môžete si ich zakúpiť od Love Colors. Krásne výzdoby z rastliniek si môžete objednať z kvetinárstva Baker Floral.

Autor fotiek: Love Colors www.lovecolors.sk